Sosialidemokraateille tärkeää:

  • Työ
  • Oikeudenmukaisuus
  • Heikoista huolehtiminen
  • Rauha ja solidaarisuus

Tutustu politiikkamme aakkosiin

10.04.2010

Varsinais-Suomen SDP: Jälkijättöinen lisätalousarvio ei korjaa kolmen vuoden virheitä

SDP:n Varsinais-Suomen piirikokous ei ole yllättynyt siitä, että kolmen vuoden porvarihallituksen puuhastelun jälkeen jälki Suomessa on tuhoisaa.

Kokoomus ja keskusta ovat kansalaisten kannalta olleet virattomia Elinkeinoelämän keskusliiton juoksupoikia, jotka ovat jättäneet tavalliset ihmiset heitteille ahneen kapitalismin perillisen, globaalin talouskriisin myllertäessä.

Viime eduskuntavaalien alla kokoomus sanoi, että se tulee lopettamaan Suomesta ”tempputyöllistämisen”, joka tunnetaan myös pohjoismaiseen hyvinvointivaltioon olennaisesti kuuluvana aktiivisena työvoimapolitiikkana. Tämä lienee ainoa lupaus, josta Jyrki Katainen on pitänyt kiinni. Vaikka työttömyys on räjähdysmäisesti kasvanut, on työvoimapoliittisten toimenpiteiden piirissä olevien ihmisten määrä vähentynyt. Porvarihallitus jättää pulassa olevan ihmisen oman onnensa nojaan.

Hallituksen kosmeettiset työllisyystoimenpiteet eivät korjaa jo tehtyjä virheitä, vaikka työministeri Anni Sinnemäki yrittääkin selitellä nuorille työttömille kohdennettuja pähkinöitä merkittäviksi panostuksiksi. Miksi rahat tulevat vasta nyt, kun sosialidemokraatit vaativat niitä jo vuosi sitten? Nykyisellä menolla tavallinen kansa jää EK:n rynnistyksen jalkoihin, kun eri tavoitteita toteutetaan. Suomi ei kaipaa eliittien eturyhmäpolitiikkaa, vaan työtä työntekijöille.

Varsinais-Suomen SDP kehottaa kansalaisia valppauteen eduskuntavaalien lähestyessä. Suomella ja suomalaisilla ei ole varaa enää toiseen nelivuotiskauteen porvarivallan alaisena; valta vaihdetaan äänestämällä. Sosialidemokraatit ovat valmiita ottamaan vastaan äänestäjien luottamuksen ja luotsaamaan Suomen vastuullisella ja johdonmukaisella politiikalla jälleen kerran ylös oikeiston aiheuttamasta kurimuksesta.

Varsinaissuomalaiset sosialidemokraatit hyväksyivät kannanoton kevätpiirikokouksessaan, joka pidettiin Laitilassa 10.4.laitila100410_7

Kuvassa piirin puheenjohtaja Mika Maaskola ja kokouksen sihteeriksi valittu toiminnanjohtaja Talvikki Koskinen.